گزارش برگزاری اولین همایش بین المللی «گام دوم انقلاب، الگوی نظام انقلابی تمدن‌ساز»

اولین همایش بین‌المللی «گام دوم انقلاب، الگوی نظام انقلابی تمدن‌ساز» روز چهارشنبه، 16 بهمن‌ماه 1398 از ساعت8 الی 17:30 به میزبانی دانشگاه جامع امام حسین(ع) در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد. این همایش با سخنرانی دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، سردار سرلشکر پاسدار دکتر محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، سردار دکتر احمدیان رییس مرکز راهبردی سپاه پاسداران، سردار محمد رضا نقدی معاون هماهنگ کننده سپاه و با ارائه مقاله اساتید برجسته برگزار شده است.

دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه جامع امام حسین(ع) نیز در این همایش مسئولیت برگزاری پنل تخصصی اقتصاد مقاومتی را برعهده دارد. در این پنل موضوعات زیر شد. همچنین بر اساس بیانیه پایانی این همایش:

 مدل سازی،الگوسازی و پیاده سازی مکتب شهید سلیمانی برای تربیت مدیران جهادی در همه حوزه‌های سیاسی، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی را در دستور کار سال آینده همایش قرار گرفته است.

سخنران

موضوع

دکتر حسین دری

شاکله اسلامی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران در گام دوم انقلاب؛

گامی بلند برای تحقق اقتصاد مقاومتی

دکتر مجتبی ملکی

مدل مفهومی بخش اقتصادی بیانیه گام دوم انقلاب

دکتر علی‎اصغر نصیری و بهنام رشیدی زاده

بررسی نسبت آزادی اقتصادی و امنیت اقتصادی و راهکارهای تحقق و تداوم آن در اندیشۀ مقام معظم رهبری با تاکید بر بیانیۀ گام دوم انقلاب

دکتر محمد زهرایی و همکاران

نقشه راه و مدل عملیاتی بسیج سازندگی در گام دوم انقلاب

دکتر علی اکبر حافظیه

تجربیات بسیج سازندگی در اقتصاد مقاومتی: اقدام و عمل

دکتر اصغر احمدی و زهرا زینالی

مدل مفهومی انتقال و توسعه تکنولوژی درصنایع دفاعی کشور از طریق ارتباط موثر صنعت و دانشگاه

دکتر اله مرا دسیف

ضرورت ها و زمینه های نظریه پردازی در اقتصاد مقاومتی در گام دوم انقلاب

   

بیانیه اولین همایش بین‌المللی «گام دوم انقلاب؛ الگوی نظام انقلابی تمدن‌ساز» در پایان این همایش، به شرح ذیل قرائت شد:

با صلوات بر محمد و آل محمد، به حول و قوه الهی، اولین همایش بین‌المللی «گام دوم انقلاب؛ الگوی نظام انقلابی تمدن‌ساز» با هدف تبیین مفاهیم اصلی بیانیه گام دوم به سرانجام خود رسید و علما، اساتید و اندیشمندان معزز، مباحث ارزشمند و عالمانه خود را در این عرصه بیان فرمودند که اینک در پایان این همایش، بیانیه‌ای به شرح زیر اعلان می‌گردد:

۱) ما معتقدیم که بیانیه گام دوم انقلاب، نقشه جامع پیشرفت و اقتدار کشور است که از یک طرف نسخه جهانی شدن انقلاب اسلامی در ساحت تمدنی را ترسیم کرده و از طرف دیگر حرکت انقلاب اسلامی در مدار تمدنی خویش، که از انسان‌سازی و جامعه پردازی شروع شده و به تمدن‌سازی می‌رسد، را به خوبی بیان کرده است.

۲) براین باوریم که نظریه پردازی،گفتمان سازی اجتماعی و مطالبه گری عمومی پیرامون مفاهیم اصلی بیانیه گام دوم انقلاب، از جمله اقدامات راهبردی است که کمک بسیار مهمی به اجرایی شدن آن خواهد کرد. زیرا تا زمانی که این بیانیه به گفتمان رایج آحاد جامعه تبدیل نشود و پیرامون آن مطالبه گری عمومی شکل نگیرد، امکان تحقق عملی آن ضعیف خواهد بود.

۳) ما معتقدیم که ارائه مدل و الگوی بومی مبتنی بر مبانی هویتی انقلاب اسلامی در حوزه‌های ساختاری، کارگزاری و سبک زندگی ایرانی  اسلامی در بخش‌های هفت گانه مندرج در بیانیه گام دوم، یک ضرورت اجتناب ناپذیر است. چراکه بعد از انقلاب اسلامی هر کجا ساختارها، مدل‌ها و الگوهای حکمرانی از دل مبانی هویتی و معرفت شناختی انقلاب اسلامی برآمده و مناسب و متناسب با گفتمان انقلاب اسلامی شکل گرفته و عملیاتی شده، هم کارامدی خویش را به اثبات رسانده و هم ظرفیت تکثیر پیدا کرده و به محیط‌های منطقه‌ای و بین المللی نیز سرایت نموده و با نوعی عمق بخشی خارجی ج.ا.ا. توانسته در برابر الگوها و مدل‌های وارداتی و به عاریت گرفته شده از تمدن لیبرال سرمایه‌داری، نه تنها موفق عمل کند، بلکه آن‌ها را از حیز انتفاع انداخته و به شکست کشاند.

۴) ما بر این باوریم که هرگونه تحول عظیم و حرکت به سمت بالندگی و شکوفایی ایرانی – اسلامی در راستای اهداف بیانیه گام دوم انقلاب، مستلزم تحول ساختاری با تاکید بر روز آمد شدن ساختارها، نهادها و فرآیندهای اجتماعی و تحول گفتمانی در عرصه حکمرانی اسلامی و همچنین تحول مدیریتی با تاکید بر نقش‌آفرینی جوانان در عرصه مدیریتی کشور می‌باشد.

۵) اگر بیانیه گام دوم را بعد از قانون اساسی یکی از بالاترین اسناد بالادستی جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی درنظر بگیریم که افق‌های آینده ما را تعیین و مشخص می‌کند، پیاده سازی آن در قالب سیاست‌ها و برنامه‌های اجرایی عملیاتی بسیارضروری است که این نیز مستلزم یک نگاشت نهادی با یک تقسیم کار ملی است. لذا دانشگاه‌ها و مراکز علمی سپاه با محوریت دانشگاه جامع امام حسین علیه السلام به‌عنوان بخشی از جامعه علمی و دانشگاهی کشور، با تشکیل دبیرخانه دائمی بیانیه گام دوم به عنوان یک نگاه و ضرورت راهبردی، آماده ارائه مشاوره فکری و مساعدت علمی و عملی لازم به متصدیان امر هستند.

۶) ما برگزارکنندگان این همایش معتقدیم معامله قرن که حاصل تبانی رژیم اشغال‌گر قدس و دولت استکباری امریکا است، باعث آشکار شدن نیات پلید و پشت پرده 70 ساله رژیم غاصب صهیونیستی گردیده که ان‌شاالله با قیام سراسری امت اسلامی روبرو شده و پیش بینی رهبر معظم انقلاب درباره نابودی این رژیم ظالم از نقشه جغرافیای جهان اسلام را کمتر از دو دهه دیگر محقق خواهد کرد.

۷) دبیرخانه دائمی همایش، مدل سازی، الگوسازی و پیاده سازی مکتب شهید سلیمانی برای تربیت مدیران جهادی در همه حوزه‌های سیاسی، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی را در دستور کار سال آینده خود قرار می‌دهد.

ان‌شاءالله با عنایت ویژه خداوند سبحان و با تدابیر حکیمانه امام المسلمین و همت و رادمردی امت‌ اسلامی، بیانیه صورت تحقق به خود گرفته و با فراگیری انقلاب اسلامی در جهان، پرچم پرافتخار تمدن نوین اسلامی به امامت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف، در سرتاسر گیتی برافراشته گردد.